Protolytické reakcie
Táto podstránka je venovaná protolytickým reakciám. Protolytické reakcie tvoria významný podiel z reakcií, ktoré prebiehajú v neživých, ale hlavne v živých systémoch. Aj preto je veľmi účelné, ak budete týmto reakciám rozumieť ! Pozerajte videá postupne a budete sami prekvapení, ako si problematiku protolytických reakcií rýchlo osvojíte
VIDEO 1: Protolytické reakcie I - úvod
Toto video je úvodom do teórie protolytických reakcií, v ktorom sa dozviete ako sú definované protolytické reakcie, taktiež definície a typy kyselín a zásad. Ak sa Vám toto video páčilo, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER :)
VIDEO 2: Protolytické reakcie II - ionizácia Bronstedových kyselín a zásad
V tomto videu sa dozviete ako správne napísať rovnice ionizácie Bronstedových kyselín a zásad. A opäť budete v protolytických reakciách o niečo múdrejší :) Ak sa Vám toto video páčilo, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER.
VIDEO 3: Protolytické reakcie III - konjugované páry
V každej protolytickej reakcii sa vytvára systém 2 tzv. konjugovaných párov, ktoré sa líšia o ... ? To sa dozviete v tomto videu :). Ak sa Vám toto video páčilo, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER.
VIDEO 4: Protolytické reakcie IV - autoprotolýza rozpúšťadiel
Látky, ktoré majú v protolytických reakciách vlastnosti kyseliny a súčasne zásady sa nazývajú amfolyty. V prípade, že sú amfolyty v čisto stave ako kvapaliny, podliehajú procesu zvanom autoprotolýza. A čo je autoprotolýza sa dozviete práve v tomto videu. Ak sa Vám toto video páčilo, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER :)
VIDEO 5: Protolytické reakcie V - autoprotolýza vody
Voda je amfolyt, čiže má vlastnosti kyseliny aj zásady. V kvapalnom skupenstve podlieha preto autoprotolýze, t.j. jej molekuly reagujú "medzi sebou". Viac sa dozviete v tomto videu :)
Ak sa Vám toto video páčilo, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER.
VIDEO 6: Protolytické reakcie VI - Princíp pH vodných roztokov
V tomto videu sa dozviete nielen ako je pH a pOH definované, čo väčšina z vás vie, ale ako sú ich definičné vzťahy odvodené. Taktiež sa dozviete ako delíme vodné systémy podľa pH (pOH). A na záver uvidíte zaujímavé príklady z praxe. Ak sa Vám toto video páči, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER.
VIDEO 7: Protolytické reakcie VII - vyjadrenie sily kyselín a zásad
Silu kyselín (schopnosť uvoľniť H+ katión) a silu zásad (schopnosť prijať H+ katión) možno kvantitatívne (číselne) vyjadriť pomocou troch hlavných veličín: Konštanta ionizácie "K", "pK a ionizačný stupeň - alfa". A práve o nich je toto video. Ak sa vám toto video páči, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte.
A nezabudnite si dať ODBER :)
VIDEO 8: Protolytické reakcie VIII - Ionizačná konštanta kyseliny
V tomto videu sa dozviete ako je matematicky definovaná ionizačná konštanta kyseliny a aký má význam. Pre lepšie pochopenie ionizačnej konštanty sú na konci videá ukázané tri riešenia príkladov.
Ak sa vám toto video páči, dajte "páči sa mi to" alebo to aj zdieľajte. A nezabudnite si dať ODBER :)
VIDEO 9: Protolytické reakcie IX - Výpočet koncentrácie H3O+ z ionizačnej konštanty kyseliny - úvod
V tomto videu je odvodený univerzálny vzťah (rovnica), cez ktorý sa dá vypočítať koncentrácia oxóniových (H3O+) katiónov v roztoku ľubovoľnej kyseliny (silnej, slabej, jednosýtnej, viacsýtnej ..).
Ak sa vám toto video páčilo, dajte " páči sa mi to " a nezabudnite si dať ODBER :)